Matura 2013
Udany start to połowa sukcesu

Udany start to połowa sukcesuJak bez bólu przejść z czasu letniego na czas… szkolny? Powrót do obowiązków po wakacjach nie musi być horrorem – przekonują specjaliści. Zamiast wpadać we wrześniową depresję, skorzystaj z ich rad.

Czytaj całość
 
MATURA i maturzyści 2013
fot. PAP/Leszek MuszyńskiMacie 19 lat. Czujecie się dorośli? Gotowi na prawdę? No dobrze, jesteście ambitni, macie jasno sprecyzowane cele, ale jesteście też „starzy mentalnie”, a w ogóle good enough. To konkluzja kilku ostatnich badań socjologicznych dotyczących młodego pokolenia, w tym maturzystów 2012.
Czytaj całość
 
Maturzysta pesymista
Maturzysta pesymistaUczniowski pesymizm, który dochodzi do uszu znajomych, ma w sobie coś z optymizmu. Bowiem im bardziej ktoś zapewnia, że matury nie zda albo zda ją słabo, tym większe prawdopodobieństwo, że wyniki będą doskonałe.
Czytaj całość
 
Maturzysto, obudź się!

Maturzysto, obudź się!Egzamin maturalny to Big Bang, z którego wyłaniają się studenci. Wizję przyszłego studiowania psuje konieczność zdania tego egzaminu na odpowiednio wysokim poziomie. Matura, o której mnóstwo ludzi mówi, że jest śmiesznie prosta, bywa przewrotna. 

Czytaj całość
 
Jak się robi maturę?

Jak się robi maturę?Rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego zajmuje najdłużej trzy godziny. Przygotowanie go – co najmniej dwa lata. Zanim wszystkie arkusze egzaminacyjne trafią na waszą maturę, przechodzą przez ręce wielu ludzi przez kilka lat.

Czytaj całość
 
Matura z Marsa - uczniowie z Wenus

Matura z MarsaAutorzy testów maturalnych i uczniowie mówią wprawdzie o tym samym, ale używają zupełnie innego języka do wyrażania swoich myśli. Jeżeli więc chcemy solidnie przygotować się do egzaminu dojrzałości, powinniśmy zarówno zastanowić się nad własnym stylem rozumowania, jak wziąć pod uwagę punkt widzenia twórców pytań.

 
Czytaj całość
 
Matura bez emocji
Matura bez emocjiŁatwiej się pisze pracę na zadany temat, gdy człowiek czuje, że to wszystko przeżył bądź bardzo pragnie przeżyć. Wielka miłość, walka z przeciwnościami losu, podróż w nieznane, zwycięskie pojedynki, nieustająca przygoda. Ach, jakie to wyzwala emocje!
Czytaj całość
 
Owce i wilki

Owce i wilkiSofokles? Brr!  Szekspir? Brr! Kochanowski? Brr! Mickiewicz? Brr!  Słowacki? Brr!  Prus? Brr! Literatura straszniejsza niż borowanie zębów?

Czytaj całość