Matura 2013
Egzaminy pisemne
52 lektury, które każdy maturzysta znać musi
 Do matury pozostało jeszcze 8 miesięcy i nikt pewnie jeszcze nie przejmuje się powtórkami materiału. Jednak już dziś warto zastanowić się nad ponownym zajrzeniem do lektur, zwłaszcza, że niektóre mają po kilkaset stron i w tydzień się ich "łyknąć" nie da.
 
Czytaj całość
 
Wykaz olimpiad zwalniających z egzaminów
Wykaz olimpiad zwalniających z egzaminuMaturę 2013 będzie zdawać ok. 350 tysięcy uczniów. Niewielka część zabsolwentów szkół średnich dostanie się na studia bez względu na szczegółowe wyniki egzaminów. To przywilej finalistów i laureatów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.
Czytaj całość
 
Skubanie lektur
Skubanie lekturLektury są strasznie długie. Mimo to trzeba je przed maturą powtórzyć. A być może nawet przeczytać od nowa. Nie od deski do deski, gdyż to zbyt męczące i mało efektywne.
Czytaj całość
 
Maturzysta z fantazją
 Maturzysta z fantazjaJak daleko można posunąć się w zmyślaniu na egzaminie maturalnym? Wszystko zależy od umiejętności językowych autora.
Czytaj całość
 
Maturalny Frankenstein

Maturalny FrankensteinWypracowanie maturalne tak się ma do tekstu z prawdziwego zdarzenia jak Frankenstein do biblijnego Adama. Wynaturzony horror kontra ideał. Niestety, pracy, którą należy stworzyć na egzaminie, daleko do doskonałości i cudowności.

Czytaj całość
 
Co będzie na maturze?

Co będzie na maturze?Z wielkˆą niecierpliwościąˆ czekam na tę chwilę, kiedy nowe generacje komputerów osiˆągnąˆ takąˆ zdolność operacyjnąˆ, że przewidywanie przyszłości stanie się dla nich możliwe.

Czytaj całość
 
Trzy motywy czyli wszystko

 Trzy motywyKto ma dużo czasu, ten przed maturą robi sobie powtórkę ze wszystkiego. Kto jednak nie ma czasu, bierze się tylko za to, co najważniejsze. Ale co jest najważniejsze?

Czytaj całość