Matura 2013
Matematyka na maturze
Antyporadnik nauczyciela: jak zniechęcić do matematyki?

Jak zniechęcić do matematyki?Już w począˆtkowych latach szkoły podstawowej nie można pozwolić, by dzieci rozwiˆązywały zadania po swojemu. Trzeba od razu dać im do zrozumienia, że nauczyciel wie lepiej.

Czytaj całość
 
Matma okiem polonisty

Matma okiem polonistyZawsze darzyłem podziwem umysły ścisłe za znajomość literatury. Uczniowie klas matematyczno-informatycznych zdają obowiązkową maturę z języka polskiego i całkiem niezłe osiągają wyniki. A przecież - jak to się nieraz w szkole mówi - język polski jest im do niczego niepotrzebny.

Czytaj całość
 
Przelicz to sobie
Przelicz to sobieMatura z matematyki dopiero w maju,  ale już teraz warto przyłożyć się do jej nauki. Po to, by nie mieć później problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, ale też by umieć wybrać tani kredyt czy najkorzystniejszy abonament na komórkę.
Czytaj całość
 
Czy 2+2= Być albo nie być?

Czy 2+2= Być albo nie być?Znajomość podstawowych narzędzi matematycznych jest niezbędna w nowoczesnym społeczeństwie - tak Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczyło wprowadzenie matematyki jako przedmiotu obowiązkowego w 2010 r. Pod tym skądinąd słusznie brzmiącym zdaniem co roku kryje się stres i niepewność tysięcy maturzystów.

Czytaj całość
 
Matura z matematyki od A do Z

Matura z matematyki 2010Arystoteles (bo przecież porządny leksykon musi zacząć się od Arystotelesa) powiedział, że matematyka jest miarą wszystkiego. Od 2010 roku słowa te nabrały nowego sensu - matematyka stała się miarą dojrzałości.

Czytaj całość
 
Fachowo oceniam ryzyko

Fachowo oceniam ryzykoMaja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, jest przekonana, że matematyka i sport świetnie się uzupełniajˆą. Rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, że cokolwiek wybierze, ma duże szanse na sukces.

Czytaj całość