Matura 2013
Poradnik maturzysty
Kolory kluczem do efektywnego uczenia się
 Dobre notatki to niezbędnik każdego ucznia w przygotowaniu do testów, sprawdzianów czy egzaminów.  Wiadomo – dobre notatki to fundament do systematyzowania, zapamiętywania i utrwalania informacji.
 
Czytaj całość
 
Uczyć się wybierać

Uczyć się wybieraćJak pisał Mikołaj Gogol: Nie można powiedzieć człowiekowi: nie postępujesz jak należy, nie wskazawszy mu równocześnie właściwej drogi. To jedna z ważniejszych prawd wychowawczych.

Czytaj całość
 
Zapomnij wszystko, co wiesz o skutecznej nauce
Zapomnij wszystko, co wiesz o skutecznej naucePilnuj porządku na biurku, ucz się systematycznie, wyznaczaj sobie cele do osiągnięcia – wszyscy znamy te dobre rady, dzięki którym każdy egzamin ma być zdany na piątkę. Jeśli później się nie udaje – nic dziwnego – te sposoby są bowiem nieskuteczne!

Czytaj całość
 
Gdzie będziesz za 5 lat?

drogowskazyO planowaniu przyszłości, nieuleganiu niemądrym pokusom, a także o różnych drogach, które mogą prowadzić do życiowego sukcesu mówi Joanna Brzoskowska, pedagog, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdańsku.

Czytaj całość
 
Od myślenia do działania

Od myślenia do działaniaW dwóch poprzednich latach zapewne obserwowałeś, jak inni zdają maturę. W tym roku to ty - uczeń klasy maturalnej - będziesz bacznie obserwowany: przez nauczycieli, koleżanki i kolegów, rodzinę, a także przez własne sumienie.

Czytaj całość
 
Wielkie porządki w głowie
Wielkie porządkiWiększość ludzi ma wiedzę pokawałkowaną i chaotyczną. Z tego powodu przed ważnym egzaminem zaczynają się bać, myśląc, że nic nie pamiętają. Takie uczucia nie znaczą wcale, że uczniowie nic nie umieją.
Czytaj całość
 
Nieszczęścia klasy maturalnej

Nieszczęścia klasy maturalnej

Szkoła rzadko bywa skarbnicą wiedzy. Częściej jest oazą znudzenia i pustynią intelektu, przyczyną stresu i źródłem depresji, wylęgarnią ofiar i fabryką męczenników, miejscem straconych lat i areną nieustającej głupoty...  Jeśli myślisz podobnie, znaczy to, że znalazłeś się w klasie maturalnej.

Czytaj całość
 
Matura na ostrzu noża
Matura na ostrzu nożaMaturzyści z roku na rok są coraz bardziej pomysłowi podczas zdawania ustnego egzaminu z języka polskiego. Abiturienci przebierają się za bohaterów lektur, wcielają w pisarzy z dawnych epok, posługują się najbardziej niezwykłymi rekwizytami, korzystają z nowoczesnej techniki.
Czytaj całość
 
Demony wyobraźni, realne strachy

Demony wyobraźni, realne strachyReakcje człowieka zależą od informacji, jakie otrzymuje. Ponieważ mój organizm informuje mnie, że serce bije równomiernie, płuca pracują bez nadmiernego wysiłku, temperatura ciała nie wzrasta ponad normę, a z zewnątrz nie nadchodzą żadne zagrożenia, mogę spokojnie siedzieć przy komputerze i pisać ten tekst.

 

Czytaj całość